Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka

Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka

Niezależnie od tego, czy chcesz obniżyć ryzyko zachorowania na raka, czy też jesteś osobą, która przeżyła raka, musisz upewnić się, że spożywasz różnorodne pokarmy. To dlatego, że musisz spożywać pokarmy o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, soi i innych fitoskładników, które pomagają chronić przed rakiem. Musisz też upewnić się, że spożywasz dużo błonnika pokarmowego, aby Twój przewód pokarmowy działał sprawnie. Dieta bogata w warzywa, owoce i orzechy jest również ważna, podobnie jak spożywanie białka ze źródeł roślinnych.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z poprostufutbol.pl

Kwasy tłuszczowe omega-3

Zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Omega-3 pochodzą ze źródeł roślinnych i zwierzęcych i są ważne dla zdrowia człowieka. Jednak w badaniach dotyczących związku między kwasami omega-3 a rakiem uzyskano mieszane wyniki.

W próbie zrozumienia, jak kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na raka, niedawna metaanaliza objęła sześć prospektywnych, zagnieżdżonych badań kontrolnych przypadków. Badania te obejmowały łącznie ponad 8 300 zdarzeń związanych z rakiem piersi.

W badaniach zastosowano różne metody pomiaru spożycia kwasów omega-3 i omega-6. Badania różniły się również liczbą uczestniczek i czynnikami ryzyka raka. W badaniach oceniano efekty stosowania n-3, omega-6 i całkowitych PUFA. Większość badań nie wykazała efektu.

W badaniu VITAL, 13 085 kobiet w wieku 55 lat w Stanach Zjednoczonych było randomizowanych do otrzymywania kwasów tłuszczowych omega-3 lub placebo. Uczestniczki wypełniały coroczne kwestionariusze. Nie stwierdzono istotnych różnic w ryzyku nowotworowym, śmiertelności lub nowotworach specyficznych dla danego miejsca pomiędzy obiema grupami.

Badanie VITAL jest jednym z największych randomizowanych badań w Stanach Zjednoczonych, w którym badano związek między kwasami tłuszczowymi omega-3 a rakiem. Uczestnicy nie mieli raka w punkcie wyjścia. Wypełniali roczne kwestionariusze i zostali losowo przydzieleni do otrzymywania kwasów tłuszczowych omega-3 lub placebo.

Fitoskładniki w owocach i warzywach

Fitoskładniki występują w owocach i warzywach i odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia. Związki te pochodzą z żywności roślinnej i mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwangiogenne.

Kilka badań wykazało, że spożywanie diety bogatej w fitoskładniki może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić, czy konkretne fitochemikalia znajdujące się w tych pokarmach mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

Na przykład naukowcy odkryli, że związki fitochemiczne znajdujące się w warzywach krzyżowych są w stanie stłumić produkcję hormonów, które mogą powodować raka. Ponadto uważa się, że związki te hamują wzrost guzów.

Fitoskładniki znajdują się również w ziołach, przyprawach, pełnych ziarnach i fasoli. Żywność roślinna jest pełna tysięcy naturalnych substancji chemicznych. Niektóre z tych związków chemicznych są przeciwutleniaczami, które pomagają neutralizować proces uszkodzeń oksydacyjnych.

Innym fitoskładnikiem są flawonoidy, które są grupą związków występujących w jagodach, winogronach, zielonej herbacie i cebuli. Flawonoidy mogą zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć odporność. Fitochemikalia pomagają również zapobiegać uszkodzeniom komórek, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Kolejną grupą fitochemikaliów są kwasy hydroksycynamonowe. Związki te odgrywają ważną rolę w rozwoju, wzroście i reprodukcji. Są również odpowiedzialne za kolor roślin.

Antyoksydanty

Uważa się, że przyjmowanie antyoksydantów pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Uważa się, że zwalczają one wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki, które atakują i uszkadzają zdrowe komórki. Uszkodzone komórki mogą następnie dzielić się w sposób niekontrolowany i tworzyć guzy.

Przeciwutleniacze znajdują się w żywności i są określane jako fitochemikalia. Fitochemikalia są również znane jako witaminy. Znajdują się w wielu owocach i warzywach. Mogą wpływać na wzrost komórek poprzez wyzwalanie enzymów, które inaktywują czynniki rakotwórcze. Uważa się również, że fitochemikalia pomagają zapobiegać mutacjom komórek.

Istnieje wiele różnych rodzajów antyoksydantów. Niektóre są naturalne, podczas gdy inne są produkowane. Należą do nich witamina C, witamina E, koenzym Q10 i glutation.

Jednymi z najlepszych źródeł antyoksydantów są pełne ziarna, nasiona oraz jasno kolorowe owoce i warzywa. Pokarmy te zawierają błonnik, minerały i witaminy.

Inne antyoksydanty to beta-karoten, luteina i likopen. Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc, piersi i trzustki. Mogą również pomóc w zmniejszeniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej i chorób serca.

Aby antyoksydanty były skuteczne, muszą dotrzeć tam, gdzie są potrzebne. Zależy to od sposobu gotowania i wchłaniania tych związków. Muszą być też przyjmowane przez odpowiednio długi okres czasu.

Błonnik pokarmowy

W kilku badaniach sugerowano, że błonnik pokarmowy i zdrowe odżywianie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jednak wyniki tych badań są nieco mieszane. Na przykład, uważa się, że błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego poprzez promowanie fermentacji w jelitach. Uważa się jednak, że błonnik pokarmowy rozcieńcza również substancje potencjalnie rakotwórcze.

Ponadto uważa się, że błonnik pokarmowy opóźnia progresję cyklu komórkowego i może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Ponadto stwierdzono, że błonnik zmniejsza stan zapalny. Istnieją również dowody na to, że może on zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Przeprowadzono kilka badań epidemiologicznych w celu zbadania związku pomiędzy błonnikiem pokarmowym a rakiem. W dwóch metaanalizach oceniono wpływ spożycia błonnika na ryzyko wystąpienia raka. W jednej z nich do oszacowania współczynników ryzyka wykorzystano model proporcjonalnych zagrożeń Coxa. W drugim przeprowadzono metaanalizę badań kliniczno-kontrolnych w celu podsumowania dowodów epidemiologicznych.

Metaanaliza wskazała, że wyższe spożycie błonnika pokarmowego było związane z niższym ryzykiem raka jelita grubego i chorób sercowo-naczyniowych. W badaniach typu case-control związek pomiędzy spożyciem błonnika pokarmowego a śmiertelnością nie był istotny statystycznie. Metaanaliza sugerowała jednak zależność typu dawka-odpowiedź.

Pokarmy sojowe

W kilku badaniach sugerowano, że pokarmy sojowe mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. W rzeczywistości, spożycie soi może nawet poprawić jakość życia pacjentów z rakiem i osób, które przeżyły raka. Soja zawiera izoflawony, które jak wykazano, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Mogą one również pomóc utrzymać poziom estrogenów w zdrowym zakresie.

Spożywanie soi może również poprawić zdrowie serca. W badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition kobiety, które spożywały soję, miały niższe ryzyko śmiertelności z powodu raka. Podobnie w Shanghai Women’s Health Study zbadano diety pacjentów z rakiem płuc i stwierdzono, że soja zmniejszyła śmiertelność nawet o połowę.

Soja jest rośliną strączkową, a produkty sojowe zawierają izoflawony, fitoestrogeny i błonnik. Chociaż badacze nie są zgodni co do dokładnej ilości soi, która jest niezbędna do zaobserwowania korzyści, umiarkowane spożycie soi może obniżyć ryzyko nawrotu raka.

Niektóre badania powiązały spożycie soi z niższymi wskaźnikami raka prostaty i żołądka. Inne badania wykazały, że soja może zmniejszyć ryzyko raka piersi. Ale potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te ustalenia.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w badaniu przeprowadzonym przez Breast Cancer Family Registry stwierdzono, że spożycie soi jest związane z niższym ryzykiem nawrotu raka piersi i śmierci. W badaniu stwierdzono również, że kobiety, które spożywały soję we wczesnym okresie życia, miały o 30% niższe ryzyko rozwoju raka piersi.

Opcje białka roślinnego

Uzyskanie odpowiednich ilości białka roślinnego jest ważne dla dobrego zdrowia. Dieta oparta na roślinach może obniżyć ryzyko chorób serca, raka prostaty i innych przewlekłych schorzeń.

Istnieje wiele roślinnych źródeł białka, w tym tofu, seitan, masło orzechowe, nasiona konopi, nasiona lnu i soja. Tofu ma łagodny profil smakowy i jest łatwe do dodania do stir-fries, sałatek lub smoothies. Tofu zawiera ponad pół uncji białka na porcję.

Oprócz zawartości białka, nasiona konopi są dobrym źródłem żelaza, cynku i mnóstwa witamin z grupy B. Można je dodawać do sałatek, smoothies i popcornu. Zapewniają również serowy smak.

Białko jest potrzebne do budowy i naprawy tkanek ciała. Pomaga również utrzymać zdrowy układ trawienny. Zdrowa dieta roślinna powinna zawierać wystarczającą ilość błonnika i pełnych ziaren. Chleb pełnoziarnisty ma 6 gramów białka na kromkę.

Badania pokazują, że populacje, które spożywają głównie pokarmy roślinne, mają niższe wskaźniki zachorowań na raka skorygowane o wiek. Wykazano, że dieta roślinna chroni przed rakiem piersi, prostaty, jelita grubego i innymi rodzajami raka.

Dieta roślinna jest bezpiecznym i skutecznym uzupełnieniem konwencjonalnej terapii nowotworowej. Może być stosowana w połączeniu z chemioterapią, radioterapią i chirurgią.

Suplementy witaminy A

Przyjmowanie suplementów witaminy A może pomóc obniżyć ryzyko rozwoju raka. Ale jeśli przyjmujesz suplementy witaminy A, musisz upewnić się, że ich przyjmowanie jest dla Ciebie bezpieczne.

Witamina A znajduje się w wielu produktach spożywczych. Jest szczególnie ważna dla wzrostu i reprodukcji, a także odgrywa rolę w widzeniu i podziale komórek.

Suplementy witaminy A są często zalecane dla osób ze zwiększonym ryzykiem niedoboru witaminy A. Jednak badania wykazały mieszane wyniki dotyczące ich wpływu na zdrowie.

Witamina A jest nie tylko składnikiem odżywczym, ale ma właściwości antyoksydacyjne. Pomaga zwalczać wolne rodniki, które powstają, gdy organizm rozkłada żywność. Niektórzy badacze uważają, że te utleniacze odgrywają rolę w chorobach serca. Inne badania wykazały, że jedzenie dużej ilości warzyw i owoców może obniżyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Nie ma jednak wystarczających dowodów na poparcie stosowania suplementów witaminy A w celu zapobiegania rakowi. Badania wykazały, że przyjmowanie megadawek antyoksydantów może zakłócać niektóre metody leczenia raka. A American Cancer Society nie zaleca stosowania suplementów diety w celu zapobiegania rakowi.

Jednak badania wykazały, że spożywanie diety bogatej w owoce i warzywa może obniżyć ryzyko rozwoju raka. Owoce i warzywa są dobrym źródłem karotenoidów, czyli rozpuszczalnych w tłuszczach przeciwutleniaczy, które nadają owocom i warzywom ich kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka choroby Alzheimera
Zdrowe odżywianie dla zdrowych jelit
Zdrowe odżywianie, aby pozbyć się trądziku
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 2
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka chorób wątroby