Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka choroby Parkinsona

Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to nie żarty, ale dzięki odpowiedniej ilości zdrowego odżywiania można pomóc w utrzymaniu tego stanu na dystans. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc, w tym jeść więcej owoców i warzyw, przyjmować witaminy i suplementy oraz stosować dopaminę i lewodopę.

Owoce i warzywa

Zwiększenie spożycia owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Zawierają one wiele witamin i minerałów, które poprawiają ogólny stan zdrowia i pomagają radzić sobie z objawami choroby.

Korzyści zdrowotne wynikające ze zbilansowanej diety są dobrze udokumentowane. Dieta o dużej zawartości owoców i warzyw oraz niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu może pomóc Ci utrzymać niską wagę i zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

Naukowcy odkryli, że pokarmy bogate w antyoksydanty i chroniące komórki flawonoidy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Te antyoksydanty pomagają zwalczać stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny to proces, w którym Twój organizm wytwarza zbyt wiele wolnych rodników. Te wolne rodniki uszkadzają białka i DNA. Stres oksydacyjny jest związany z chorobami przewlekłymi, w tym z chorobą Parkinsona.

Te antyoksydanty można znaleźć w czerwonym winie, herbacie i czekoladzie. Znajdują się również w warzywach, owocach i orzechach. Badanie z 2012 roku opublikowane w czasopiśmie Neurology wykazało, że mężczyźni, którzy jedli więcej pokarmów bogatych we flawonoidy, mieli zmniejszone ryzyko zachorowania na Parkinsona. Przeanalizowano dane dotyczące prawie 50 000 mężczyzn w ramach badania Health Professional Follow-Up Study – element ten jest rezultatem badania ekipy serwisu beautycentre.pl. Badacze wypełniali kwestionariusze dotyczące diety uczestników co cztery lata, począwszy od lat 80.

W badaniu stwierdzono, że mężczyźni z wyższym spożyciem flawonoidów byli o 40% mniej narażeni na rozwój Parkinsona niż ci, którzy spożywali ich najmniej. Badanie wykazało również, że kobiety nie miały związku pomiędzy ogólnym spożyciem flawonoidów a ryzykiem rozwoju choroby.

Naukowcy stwierdzili również, że osoby, które spożywały dietę o wysokiej zawartości ryb, roślin strączkowych oraz owoców i warzyw miały niższe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Dzieje się tak głównie dlatego, że olej rybny i rośliny strączkowe zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dezorientacji i demencji.

Witaminy A, D, E i K

Stosowanie witamin A, D, E i K w zdrowym odżywianiu w celu zmniejszenia ryzyka choroby Parkinsona może być trochę mrzonką. Do tego czasu, następujące zalecenia są prawdopodobnie zrobić sztuczkę: 1. utrzymać zdrową wagę, 2. spożywać umiarkowaną ilość świeżych owoców i warzyw, 3. jeść różne pełne ziarna, i 4. włączyć witaminy D bogate żywności, takich jak jaja, mleko i ser w diecie.

Wykazano, że witamina D poprawia gęstość mineralną kości w badaniu prospektywnym 324 starszych osób z PD. Została ona również powiązana ze zmniejszonym ryzykiem złamania biodra. Pacjenci z PD mają również wyższy wskaźnik niedoboru witaminy D niż osoby zdrowe.

Najnowsze badania sugerują, że witamina D może być również zaangażowana w regulację kanałów wapniowych, ważną rolę w starzejącym się organizmie człowieka. Witamina ta jest szczególnie ważna u pacjentów mających problemy z poruszaniem się.

Z witaminą D wiąże się coś więcej niż tylko oko, ponieważ kilka badań wykazało, że brak tej witaminy może być związany ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy u osób z chorobami neurologicznymi. Te same badania sugerują, że brak witaminy D może również przyczyniać się do zwiększonego ryzyka złamań kości u osób ze stwardnieniem rozsianym.

W badaniu obejmującym 3173 mężczyzn i kobiet w wieku 50-79 lat stwierdzono, że najwyższy kwartyl 25-hydroksywitaminy D w surowicy miał o 67% niższe ryzyko rozwoju PD. Najniższy kwartyl stężenia 25-hydroksywitaminy D w surowicy wśród tych osób wynosił 11,2 ng/mL. Wśród osób zdrowych stężenie 25-hydroksywitaminy-D w surowicy było na niskim poziomie.

Najlepszym sposobem na uzyskanie witaminy D, której potrzebuje organizm, jest spędzanie czasu na słońcu. W prospektywnym badaniu 324 starszych pacjentów z PD, ci z najwyższym poziomem ekspozycji na światło słoneczne mieli niższy wskaźnik złamań biodra niż ci z najniższym poziomem.

Lewodopa

Posiadanie zdrowego planu żywieniowego może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Może również poprawić jakość życia osób z chorobą Parkinsona. Dobrze zbilansowana dieta pomoże Ci pozostać zdrowym, energicznym i pełnym energii. Zmniejszy również Twoje szanse na rozwój wtórnych objawów Parkinsona.

Pacjenci z Parkinsonem często mają problemy z przeżuwaniem i połykaniem. Żucie pokarmów może być trudne, a połykanie może sprawiać wrażenie „utknięcia”. Może to spowodować zadławienie lub wdychanie pokarmu do płuc. Dlatego ważne jest, aby wybierać pokarmy, które są łatwiejsze do żucia i połykania.

Pokarmy zawierające tłuszcze nasycone i cholesterol zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. Istnieją jednak sprzeczne wyniki badań. Mimo to zaleca się ograniczenie spożycia tych pokarmów.

Żywność, która zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Możesz również spożywać pokarmy bogate w przeciwutleniacze, aby zwalczać stres oksydacyjny.

Możesz również spożywać dużo owoców i warzyw. Te pokarmy mają wysoką zawartość witamin i minerałów. Są one również dobrym źródłem błonnika.

Należy starać się unikać przetworzonej żywności. Te pokarmy nie zawierają błonnika i azotynów, i mogą wywoływać neurodegenerację. Należy również spożywać pokarmy o wysokiej zawartości białka.

Powinieneś pić dużo wody. Może to pomóc w utrzymaniu nawodnienia i zapobiec zaparciom. Może również pomóc zapobiec napięciu mięśni i zamieszaniu. Może również zwiększyć swój układ odpornościowy. Powinieneś pić sześć do ośmiu ośmiouncjowych szklanek wody każdego dnia.

Jeśli masz problemy z przełykaniem, powinieneś rozważyć spożywanie miękkich pokarmów. Pomoże Ci to łatwiej przeżuwać jedzenie i może nawet zmniejszyć ryzyko zadławienia się. Możesz również spróbować spożywać gulasze i miękkie mięsa.

Suplementy dopaminy

Stosowanie suplementów dopaminy przy zdrowym odżywianiu może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona. Te suplementy są wykonane z prekursorów aminokwasów i są w stanie zwiększyć swoje poziomy dopaminy w organizmie. Możesz wziąć te suplementy na własną rękę lub razem z lekami. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o każdej suplementacji, którą możesz chcieć spróbować.

Dopamina odgrywa ważną rolę w nagradzaniu mózgu i motywacji. Jest również zaangażowana w uczenie się, pamięć i kontrolę motoryczną. Jest produkowany w substantia nigra, część mózgu, który kontroluje ruch. W chorobie Parkinsona, substantia nigra jest uszkodzona.

L-Tyrozyna jest prekursorem dopaminy i można ją znaleźć w wołowinie, jajkach i bananach. Możesz również spożywać suplementy L-Tyrozyny, aby zwiększyć poziom dopaminy.

Berberyna to kolejny suplement, który może zwiększyć poziom dopaminy. Może pomóc w walce z depresją i niepokojem. Ma również dobry profil bezpieczeństwa. Jednak suplementy nie są jeszcze badane u ludzi, więc przed ich przyjęciem należy porozmawiać z lekarzem.

Jeśli przyjmujesz inhibitory monoaminooksydazy-B dla PD, możesz chcieć unikać żywności, która zawiera tyrozynę. Jest to spowodowane tym, że lek jest rozkładany w organizmie. Ważne jest również, aby unikać posiłków wysokobiałkowych, ponieważ mogą one uniemożliwić wchłanianie leku.

Uzyskanie wystarczającej ilości snu jest również ważne dla utrzymania poziomu dopaminy. Dopamina jest uwalniana, gdy myślisz o dobrych rzeczach. Również zwiększa dopaminę, gdy angażujesz się w działania, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Podstawową przyczyną niskiego poziomu dopaminy może być stres, choroba psychiczna, a nawet problemy z nadnerczami.

Ćwiczenia mogą pomóc Ci podnieść poziom dopaminy. Pomoże Ci również zachować energię. Może również zwiększyć twoje nawyki dotyczące snu.

Dieta śródziemnomorska

Kilka badań sugeruje, że dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i może nawet pomóc w zarządzaniu niemotorycznymi objawami choroby. Dieta śródziemnomorska to plan żywieniowy, który kładzie nacisk na pełne ziarna, owoce, warzywa i oliwę z oliwek. Kładzie również nacisk na ograniczenie tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Badania sugerują, że dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i demencji. Ponadto badacze stwierdzili, że dieta śródziemnomorska jest korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Może również pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology, spożywanie diety śródziemnomorskiej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona o około jedną trzecią. Ponadto naukowcy stwierdzili, że spożywanie diety w stylu śródziemnomorskim może opóźnić wystąpienie choroby o około 8 lat.

Według badania opublikowanego w JAMA Internal Medicine, dieta śródziemnomorska może również obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy stwierdzili, że dieta w stylu śródziemnomorskim może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 20 procent. Może również poprawić zdrowie naczyń krwionośnych.

Kilka badań sugerowało, że dieta w stylu śródziemnomorskim może zmniejszyć stres oksydacyjny, który jest kluczowym czynnikiem w rozwoju choroby Parkinsona. Według ekspertów, dieta śródziemnomorska może obniżyć ryzyko wystąpienia choroby poprzez zwiększenie ilości antyoksydantów w organizmie.

Badania sugerują również, że dieta śródziemnomorska może poprawić poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto, dieta śródziemnomorska może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca, raka i udaru.

Dieta śródziemnomorska jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Zawiera również duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca. Zawiera również duże ilości błonnika, który pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka choroby Alzheimera
Zdrowe odżywianie dla zdrowych jelit
Zdrowe odżywianie, aby pozbyć się trądziku
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 2
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka chorób wątroby