Udar mózgu to przerażająca perspektywa i zawsze należy podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka. Istnieje wiele wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania, które możesz zastosować, aby to urzeczywistnić. Oto kilka z najbardziej skutecznych:
Kwasy tłuszczowe omega-3
Zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru. Te kwasy tłuszczowe znajdują się w różnych produktach spożywczych, w tym w rybach, orzechach i nasionach.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za niezbędny składnik odżywczy. Znajdują się w wielu pokarmach, w tym w rybach, oleju lnianym, orzechach i nasionach. Muszą być jednak pozyskiwane poprzez dietę.
American Heart Association zaleca spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo. Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ciśnienie krwi średnio o 4 mmHg. Pomagają również w obniżeniu trójglicerydów. Odgrywają również rolę w poprawie funkcjonowania Twoich naczyń krwionośnych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco stwierdzili, że osoby, które spożywały dietę z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, częściej cieszyły się lepszym zdrowiem serca. Naukowcy stwierdzili również, że ludzie, którzy jedli tłuste ryby lub owoce morza co najmniej raz w tygodniu, byli mniej narażeni na udar. Badanie wykazało również, że osoby, które jadły dietę wysokomega-3 były mniej narażone na zawał serca lub śmierć z powodu chorób układu krążenia.
Naukowcy z badania PISCES (Placid Indoor and Outdoor Community Effects Study) stwierdzili, że osoby, które spożywają dietę o wysokiej zawartości kwasów omega-3 rzadziej cierpią na problemy zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu Pinczer Średni. Stwierdzili również, że osoby, które spożywały suplementy z olejem rybnym, były mniej narażone na komorowe zaburzenia rytmu serca, rodzaj nieregularnego bicia serca.
Agencja Żywności i Leków stwierdziła, że roszczenia dotyczące kwasów tłuszczowych omega-3 są wiarygodne. Jednak stwierdzili również, że nie ma dowodów na to, że mogą one zmniejszyć ryzyko chorób serca lub udaru.
Naukowcy wciąż pracują, aby dowiedzieć się, jak kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca. Do tego czasu ludzie mogą pomóc swoim sercom, jedząc dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i bogatą w tłuszcze jednonienasycone.
Składnik odżywczy pochodzenia roślinnego Likopen
Kilka badań wykazało, że likopen, składnik odżywczy pochodzenia roślinnego, zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Likopen, przeciwutleniacz z rodziny karotenoidów, hamuje stan zapalny i jest również silnym wymiataczem wolnych rodników. Ten składnik odżywczy jest obecny w wielu produktach spożywczych, w tym w pomidorach, różowych grejpfrutach, arbuzach i śliwkach.
W niedawnym przeglądzie stwierdzono, że wysoki poziom krążącego likopenu był związany z niższym ryzykiem udaru. W badaniu tym nie stwierdzono jednak statystycznie istotnego związku między spożyciem likopenu w diecie a ryzykiem udaru. Nie było tak jednak w niedawno przeprowadzonej metaanalizie.
Większość badań badała spożycie likopenu i miała jedynie niską moc statystyczną. Mogło to przyczynić się do rozbieżności między spożyciem z dietą a stężeniem w surowicy. Inną przyczyną mogła być stosunkowo mała wielkość próby.
Wykazano, że likopen hamuje proliferację komórek mięśni gładkich. Komórki te odgrywają ważną rolę w utrzymaniu integralności komórek. Uważa się również, że hamuje on agregację płytek krwi.
W niedawnej metaanalizie stwierdzono również, że krążący likopen był związany z niższym ryzykiem udaru. Ponadto w badaniu tym stwierdzono, że wyższe stężenie likopenu we krwi było związane z 39% niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Mechanizm, dzięki któremu likopen może zmniejszać ryzyko udaru, nie jest dobrze poznany. Wykazano jednak, że likopen zmniejsza ilość produktów końcowych zaawansowanej glikacji. Zaawansowane produkty końcowe glikacji są stresorami oksydacyjnymi, które są związane z powikłaniami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą.
Właściwości antyoksydacyjne likopenu były badane w wielu różnych modelach hodowli komórkowych. Badania te wskazały, że likopen zmniejsza stan zapalny, obniża poziom cholesterolu LDL i hamuje powstawanie produktów końcowych zaawansowanej glikacji.
Nabiał
Posiadanie diety bogatej w nabiał może przyczynić się do zdrowia układu krążenia. Pokarmy te dostarczają wapnia, magnezu i potasu. Wszystkie trzy z tych minerałów mogą pomóc w zapobieganiu udarowi.
Ryzyko udaru jest odwrotnie związane ze spożyciem mleka. Ci, którzy jedli co najmniej cztery porcje niskotłuszczowego nabiału dziennie, byli o 12 procent mniej narażeni na udar w porównaniu z tymi, którzy nie jedli nabiału. Jednak potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, jak konkretne produkty mleczne wpływają na ryzyko udaru.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia ryzyka udaru jest utrzymanie zdrowej wagi. Nadwaga i otyłość należą do najczęstszych czynników ryzyka udaru. Również spożywanie diety bogatej w owoce i warzywa może zmniejszyć ryzyko udaru. Te pokarmy są wysokie w błonnik, który promuje zdrowie serca.
Jednym z najlepszych badań badających związek między pokarmami mlecznymi a udarem było badanie na dużą skalę przeprowadzone w 21 krajach. W badaniu wzięło udział 136 000 osób w wieku od 35 do 70 lat. Podawali oni szczegóły dotyczące swojej zwykłej diety, gdy wchodzili do badania. Podczas obserwacji 4 000 osób doznało udaru. Ci, którzy jedli najwięcej niskotłuszczowych produktów mlecznych, mieli niższe ryzyko udaru.
W innym badaniu przyjrzano się metaanalizie wpływu produktów mlecznych na udar mózgu. W badaniu przeanalizowano wiele badań, w tym kilka badań, które patrzyły na wpływ sera. Oprócz nabiału, badacze przyjrzeli się również wpływowi owoców, warzyw i ryb na ryzyko udaru. W badaniu stwierdzono, że spożywanie co najmniej 200 gramów owoców i warzyw dziennie zmniejszyło ryzyko udaru o 13 procent.
W innym badaniu stwierdzono, że większe spożycie mleka było związane z niższym ryzykiem udaru niedokrwiennego. Naukowcy stwierdzili, że 200 gramów mleka dziennie zmniejszało ryzyko udaru niedokrwiennego o 7 procent. Ci, którzy spożywali więcej nabiału, mieli również niższe ciśnienie krwi.
Granaty
Na szczęście istnieją pokarmy, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Jednym z tych pokarmów jest granat. Owoce są bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. To uszkodzenie może prowadzić do wielu różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i raka.
Granaty są również znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Pomagają one zmniejszyć ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej na ścianach tętnic, co jest główną przyczyną chorób serca. Pomaga to również zapobiegać zatkanym tętnicom.
Owoce mają wysoki poziom przeciwutleniaczy i są bogate w polifenole. Polifenole to przeciwutleniacze, które zwalczają stany zapalne i choroby związane z wiekiem. Polifenole w soku z granatu są ponad trzy razy większe niż zawartość przeciwutleniaczy w czerwonym winie.
Granaty mają również wysoką zawartość błonnika. Błonnik działa jak paliwo dla probiotyków, które pomagają utrzymać zdrowy przewód pokarmowy. Błonnik zmniejsza również ryzyko wystąpienia niektórych zaburzeń trawiennych.
Sok z granatów zawiera również przeciwutleniacze zwane elagitannami. Badania wykazały, że związki te mogą zmniejszyć stan zapalny w organizmie i mogą pomóc w ochronie mózgu. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona.
Sok z granatu obniża również ciśnienie krwi. Może to wynikać z przeciwzapalnego działania ellagitannin. Zawiera również potas, który pomaga w funkcjonowaniu mięśni i nerek organizmu.
Granaty mogą również zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Wykazano, że zmniejszają one wzrost guzów u myszy. Mogą również spowolnić tempo, w jakim guzy się rozmnażają.
Wykazano również, że granaty pomagają chronić organizm przed chorobą Alzheimera. Naukowcy uważają, że antyoksydanty zawarte w soku z granatów mogą również pomóc w zatrzymaniu postępu choroby.
Sok z granatów może również poprawić pamięć. Badania wykazały, że może on pomóc starszym dorosłym w wykonywaniu testów pamięci. Sok poprawia również wydajność uczenia się u myszy.
Grejpfrut
Przeprowadzono kilka badań dotyczących korzyści płynących ze spożywania grejpfrutów. Wykazały one, że grejpfrut jest dobry dla ogólnego stanu zdrowia, utraty wagi, a nawet pomaga chronić układ odpornościowy.
Według American Heart Association, jedzenie grejpfrutów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Wynika to z wysokiego stężenia witaminy C, która jest przeciwutleniaczem chroniącym komórki w Twoim organizmie przed uszkodzeniem.
Grejpfrut może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Grejpfrut jest również dobrym źródłem potasu. Jest to ważne dla utrzymania zdrowego ciśnienia krwi.
Inne korzyści z jedzenia grejpfruta obejmują jego zdolność do zmniejszenia objawów przeziębienia. Dzieje się tak dlatego, że witamina C pomaga organizmowi odzyskać siły po przeziębieniu.
Owoce cytrusowe są również dobre dla Twojego serca. Badanie w American Journal of Cardiology wykazało, że grejpfrut był związany z 19 procentowym niższym ryzykiem udaru niedokrwiennego. Udar niedokrwienny występuje, gdy przepływ krwi do mózgu jest zablokowany.
W innym badaniu stwierdzono, że spożywanie owoców cytrusowych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka okrężnicy, żołądka i trzustki. Dzieje się tak, ponieważ owoce te zawierają flawonoidy. Flawonoidy pomagają poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zwalczają choroby serca.
Grejpfrut jest również dobry dla Twojej skóry. Owoce te zawierają alfa hydroksykwasy, które pomagają poprawić teksturę i elastyczność skóry. Kwasy te są często spotykane w produktach do pielęgnacji skóry.
Ponadto grejpfrut jest dobrym źródłem błonnika. Może to pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi i zapobiec zaparciom.
Podczas gdy udowodniono, że grejpfrut przynosi korzyści dla zdrowia, wykazano również, że może zakłócać działanie niektórych leków. Niektóre z tych leków to blokery kanału wapniowego, statyny i leki przeciwhistaminowe. Jeśli przyjmujesz któryś z tych leków, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem spożywania grejpfrutów.