Zdrowe odżywianie, aby przełamać niezdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe odżywianie, aby przełamać niezdrowe nawyki żywieniowe

Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, czy po prostu chcesz mieć więcej energii, będziesz chciał się upewnić, że jesz zdrową żywność. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić i powinieneś zdecydowanie upewnić się, że poświęcasz czas na rozważenie tego, co jesz. Powinieneś również rozważyć zmianę swojej rutyny żywieniowej.

Zwracaj większą uwagę na to, co jesz i pijesz

Prowadzenie dziennika żywieniowego to dobry sposób na śledzenie swoich nawyków żywieniowych. Dzięki temu dowiesz się, jakie pokarmy działają na Ciebie i unikniesz jedzenia na głodzie. Pomoże to również zidentyfikować swoje wyzwalacze. Im więcej wiesz o swoich nawykach żywieniowych, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć cele związane z utratą wagi.

Największym wyzwaniem przy prowadzeniu dziennika żywieniowego jest unikanie pokusy przejadania się. Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec jest jedzenie małymi kęsami lub jedzenie z innymi osobami – te dane są udostępnione przez portal . W ten sposób zmusisz się do powolnego i przemyślanego jedzenia. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie niezdrowego jedzenia. Jedzenie i napoje, które spożywasz, powinny być w odpowiedniej kolejności, aby Twój organizm działał na najwyższych obrotach. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest trzymanie się ścisłego planu posiłków i unikanie jedzenia późno w nocy lub w weekend. Możesz również prowadzić dziennik żywieniowy, aby zapisywać, kiedy jesteś najbardziej głodny, dzięki czemu będziesz mógł jeść w odpowiednim czasie.

Istnieje kilka innych sposobów na poprawę nawyków żywieniowych, takich jak unikanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru oraz zwiększenie częstotliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych. To również zwiększy twój metabolizm i sprawi, że poczujesz się lepiej o sobie.

Zmień swoją rutynę żywieniową

Zmiana nawyków żywieniowych może być trudnym zadaniem, ale jest możliwa, jeśli jesteś skłonny do wprowadzenia niezbędnych zmian. Pomocne może być rozpoczęcie od zauważenia zachowań, które prowadzą do niezdrowego odżywiania. Następnie można spróbować zastąpić nawyki, które doprowadziły do niezdrowego jedzenia, zdrowszymi. Te nawyki to m.in. pomijanie posiłków, jedzenie za dużo, zbyt szybkie jedzenie i kupowanie słodyczy. Jeśli rozpoznasz swoje nawyki i zmienisz je, możesz nauczyć się jeść zdrowiej i schudnąć.

Jeśli spożywasz posiłki w samotności, możesz jeść zbyt szybko. Najlepiej jest jeść z innymi, abyś mógł zwolnić tempo. Planuj też posiłki z wyprzedzeniem, abyś mogła przygotować i zjeść zdrowsze potrawy. Na przykład, wypełnij połowę talerza obiadowego sałatką, warzywami i ziarnami. Staraj się nie jeść więcej niż trzy różne pokarmy podczas jednego posiłku.

Pomocne jest również śledzenie ilości spożywanych pokarmów i rutynowych ćwiczeń. Niektórzy używają do tego celu dzienników jedzenia i picia. Śledzenie swoich nawyków żywieniowych i uczuć pomoże Ci odkryć wszelkie leżące u podstaw problemy.

Spróbuj też zastąpić niezdrowe przekąski zdrowymi. Jeśli zjadasz każdy kąsek, możesz nie być w stanie zatrzymać się, gdy jesteś pełny. Jeśli jesz zbyt szybko, możesz nie być w stanie rozpoznać, kiedy jesteś pełny, co prowadzi do przejadania się. Może to również prowadzić do binge eating i nadmierne przekąski.

Jeśli potrzebujesz trochę pomocy, możesz skorzystać z aplikacji do śledzenia spożycia żywności i ćwiczeń. Niektóre aplikacje na smartfony pomagają nawet śledzić kalorie i węglowodany. Jeśli nie jesteś zainteresowany smartfonem, możesz również użyć dziennika żywności. Pomoże Ci to lepiej śledzić kalorie i węglowodany. Spróbuj również zaplanować swoje posiłki w weekendy. Może to zaoszczędzić pieniądze i pomóc ci przygotować zdrowe jedzenie na tydzień do przodu.

Wreszcie, spróbuj wzmocnić swoje nowe zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli udało Ci się zmienić swoje nawyki żywieniowe, prawdopodobnie będziesz chciał to kontynuować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka choroby Alzheimera
Zdrowe odżywianie dla zdrowych jelit
Zdrowe odżywianie, aby pozbyć się trądziku
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 2
Zdrowe odżywianie w celu zmniejszenia ryzyka chorób wątroby